Usuwanie odcisków

Podologia

Usuwanie odcisków

Odciski to reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w postaci zwiększonego wytwarzania spłaszczonych komórek rogowych. Wywierany ucisk wgniata te twarde komórki w głąb skóry pobudzając w ten sposób ich dalsze wytwarzanie. Centralnie w odcisku zlokalizowany jest czop rogowy, mający zwykle kształt stożka, którego ostry wierzchołek skierowany jest w głąb skóry, co może powodować podrażnienie zakończeń nerwowych i napadowy ból. Najczęstsza lokalizacja to okolice pięty, łuku stopy i podeszwowej strony palców.

Odciski mogą być skutkiem noszenia zbyt ciasnego obuwia z wąskimi noskami jak i twardego, niewłaściwie dopasowanego do kształtu stopy obuwia, zbyt ciasnych skarpet i rajstop, pracy z obciążeniem nóg, regularnym dźwiganiem ciężarów oraz nagłą zmianą w proporcjach pomiędzy układem kostno-szkieletowym a mięśniowym.
Pacjenci często określają to miejsce jako bolący guzek, który tworzy się,boli i utrudnia chodzenie.

Po usunięciu odcisku u nas w gabinecie, należy osłaniać miejsce specjalnymi poduszeczkami ochronnymi (indywidualnie zrobionymi przez nas odciążeniami piankowymi) przyklejonymi do stopy na czas 1-2 dni. Dobieramy je w zależności od indywidualnych potrzeb i układania się stopy w obuwiu.

Wszystkie zabiegi