Leczenie wrastającego paznokcia/klamry ortonyksyjne

Podologia

Leczenie wrastającego paznokcia/klamry ortonyksyjne

Wrastające paznokcie to bolesna dolegliwość, dotyczy znaczącej grupy osób, a dodatkowo, bardzo często pojawiają się jej nawroty. Niestety, ale w większości przypadków kończy się ona u chirurga na zabiegowym usuwaniu paznokcia. Jest to często spowodowane zbyt późnym udaniem się z problemem do podologa. Za najczęstszą przyczynę wrastania paznokci uważa się ich nieodpowiednie obcinanie. Jak zatem właściwie obcinać paznokcie? Przede wszystkim nie powinno się obcinać paznokcia zbyt blisko skóry, ale również pozostawiać ostrych brzegów po obcinaniu, gdyż to szczególnie prowadzi do ich wrastania. Oczywiście to nie jedyne czynniki, które są tutaj istotne. Wśród przyczyn wrastania paznokci u stóp wymienienia się również noszenie zbyt ciasnego obuwia, urazy stóp, ćwiczenia fizyczne czy czynniki genetyczne.

Szczególnie narażeni na wrastanie paznokci są sportowcy, piłkarze, którzy z impetem uderzają nogą dosyć twardą piłkę, przy czym ich stopy są spocone, a buty raczej małe. Wśród osób młodych najczęstszą przyczyną jest noszenie zbyt ciasnego, twardego obuwia i przy okazji bieganie w nim czy uprawianie sportu. W przypadku noszenia przez długi czas nieodpowiedniego obuwia, dolegliwość może postępować szczególnie szybko, a jedynym rozwiązaniem problemu może okazać się właśnie usunięcie chirurgiczne wrastającego paznokcia. Jeśli o paznokieć nie będziemy odpowiednio dbać, nie będzie on leczony, to bardzo prawdopodobne jest pojawienie się stanów zapalnych, krwawień itp. Ból możemy wtedy odczuwać niezależnie od tego, czy leżymy, czy też chodzimy. Należy pamiętać również, że podczas dolegliwości paznokieć i palec będą szczególnie mocno narażone na infekcje.

Najskuteczniejszą i najmniej bolesną metodą pozbycia się problemu wrastającego paznokcia jest założenie klamry ortonyksyjnej. Ortonyksja to nic innego jak prostowanie paznokcia, który wrasta lub wkręca się w wał paznokciowy. W ofercie gabinetu mamy klamry tytanowe, które cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na zalety tego materiału. Cała terapia od momentu założenia klamry poprzez przekładanie jej w gabinecie aż do zdjęcia jest bezbolesna. Drut nikolowo-tytanowy dobierany jest do każdego paznokcia i przypadku indywidualnie, w zależności od stopnia wrastania, grubości paznokcia czy ewentualnego występowania innych chorób towarzyszących u naszego pacjenta. Te czynniki mają również wpływ na czas trwania terapii i posiadania klamry. Wizyty są regularne, co miesięczne, efekty widoczne powoli. Zabiegi przeprowadzane są w sterylnych warunkach przy użyciu specjalnych kompozytów światłoutwardzalnych i lampy polimeryzacyjnej.

Wszystkie zabiegi