Leczenie pękających pięt

Podologia

Leczenie pękających pięt

Skóra na piętach jest niemal dwukrotnie grubsza niż w innych partiach ciała, naskórek narasta tu szybciej niż jest się w stanie złuszczyć. Bez odpowiedniej pielęgnacji, peelingu, rogowacjeje i może pękać, skóra na piętach bez nawilżenia traci elastyczność. Innym czynnikiem powodującym takie dolegliwości mogą być uwarunkowania genetyczne, ale i otyłość, ponieważ im wiekszy nacisk na stopy, tym nasze pięty muszą więcej udżwignąć. Buty należy wybierać rozważnie, grubsza podeszwa będzie amortyzować nacisk i minimalizować ryzyko przeciążania i pękania. Również cukrzycy to grupa ludzi bardziej narażona na powikłania płynące z przerwania ciągłości skóry na pietach i nie tylko tam, oraz infekcje wirusowe i bakteryjne.
Pękające pięty to też znak, że w organizmie może brakować witamin, na przykład witaminy A. Aby ją uzupełnić, po każdym myciu, regularnie przed snem, wcieraj w skórę stóp krem zawierający tę witaminę, można też wmasować samą witaminę A, kupioną na przykład w kapsułkach,a po jej wchłonięciu posmarować stopy tłustym kremem, poczekać i założyć bawełniane skarpetki. Pomocne mogą okazać się kąpiele z siemienia lnianego. Należy rozgotować pół szklanki siemienia w litrze wody, poczekać, aż papka nieco przestygnie i na pół godziny zanurzyć w niej stopy. Kurację wspomogą kapsułki beta-karotenu czy tranu oraz odpowiednia dieta z dużą ilością wody, produktów z witaminą A, np. marchew, szpinak, papryka, pomidory, wiśnie, pomarańcze, brzoskwinie, wątróbka, makrela, mleko i inne.

Leczenie gabinetowe pękających pięt polega na delikatnym opracowaniu rozpadlin frezarką, jednorazowym dłutkiem czy skalpelem w zależności od konkretnego przypadku oraz odpowiedniej pielęgnacji tych miejsc z zaleceniami do domu. Maści o bogatym składzie są rewelacyjnym sposobem na zapobieganie takim problemom, w składzie mają naturalne tłuszcze z colostrum, wosk pszczeli, masło shea, olej z avocado, olej rokitnikowy, lipidy, mocznik, olej z masłosza, lanolina, gliceryna czy żel z aloesu.

Wszystkie zabiegi