Podolog zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń, występujących w obrębie stóp. Zawód ten wymaga wiedzy nie tylko z zakresu kosmetologii, ale także medycyny – ortopedii, dermatologii, chirurgii czy diabetologii.
Podologia to szybko rozwijająca się dziedzina, odpowiadająca na potrzeby pacjentów, którym doskwierają, między innymi, szerzące się choroby cywilizacyjne. Wszyscy jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek narażeni na wady postawy, otyłość, miażdżycę i cukrzycę. Społeczeństwa państw zachodnich starzeją się, coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, jemy przetworzone produkty, nie dbamy o odpowiednią ilość ruchu, co ma katastrofalne skutki dla całego naszego organizmu, w tym także dla nóg i stóp.
Czym zajmuje się podolog?
W skrócie można powiedzieć, że podolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem stanów patologicznych w obrębie stóp, takich jak:
- Modzele, odciski
- Wrastające paznokcie
- Grzybica
- Suche, pękające pięty
- Stopa cukrzycowa
- Zmienione chorobowo paznokcie
Ponadto podolog podpowie Ci, jak działać profilaktycznie, pomoże dobrać obuwie, zaleci ćwiczenia gimnastyczne oraz doradzi jak skomponować dietę.
Z jakimi problemami mogę zgłosić się do podologa?
Na wizytę warto umówić się przy każdym dyskomforcie związanym ze stopami, czy będzie to ból, utrudnione poruszanie się czy problem natury czysto estetycznej.
Podolog pomoże osobom, które borykają się z problemami ruchowymi. Powinni zgłosić się do niego wszyscy, którzy z racji wieku lub niepełnosprawności nie są w stanie sami zadbać o stopy, osoby z cukrzycą, cierpiące na nadpotliwość stóp, grzybicę czy zapalenie stawów. Podolog poradzi sobie z wrastającymi paznokciami i ogólnie zmianami chorobowymi płytki paznokcia.
Każdy, kto uprawia intensywnie sport, także będzie narażony na schorzenia w obrębie stóp. Są one systematycznie przeciążane, pozostają po kilka, a nawet kilkanaście godzin w butach, do tego obiekty sportowe są miejscami, gdzie łatwo zarazić się na przykład grzybicą. Warto więc podkreślić, że nie tylko siedzący tryb życia może być zagrożeniem dla zdrowia naszych stóp, ale także zbyt intensywne treningi sportowe lub taneczne.
Jeśli problemy, z którymi się borykasz przekraczają kompetencje podologa, poleci Ci on lekarza – chirurga czy fizjoterapeutę, do którego możesz się udać po poradę lekarską.
W gabinecie podologa możesz też zapytać o wkładki do butów. Część gabinetów oferuje usługę przygotowania takich wkładek, na miejscu zostaną zrobione pomiary oraz pobrany wycisk Twojej stopy w piance. Po kilku dniach wkładki będą gotowe do odbioru i będziesz mógł od razu zacząć ich używać. Twoje stopy Ci za to podziękują!
Czy jeśli nic mi nie dolega jest sens spotkać się z podologiem?
Zawsze warto odbyć wizytę profilaktycznie, porozmawiać o zdrowiu stóp, odpowiedniej diecie. Każdy z wiekiem zaczyna mieć mniejsze lub większe problemy ze stawami czy układem kostnym oraz deformacjami, więc wizyta u podologa może być dla nas zbawienna.
Jeśli Twoje stopy są zdrowe i nic Cię nie niepokoi, specjalista przeprowadzi podstawowy zabieg podologiczny. W ramach takiego zabiegu podolog obetnie paznokcie, opracuje je, opiłuje, wyczyści wały okołopaznokciowe, usunie zrogowaciały naskórek, zajmie się modzelami, jeśli się pojawiły. Na końcu zastosuje peeling i nałoży preparat odżywiający. Warto raz na jakiś czas poddać się takiemu zabiegowi dla własnego komfortu i pięknego wyglądu stóp.
Jest wiele sytuacji, w których warto zasięgnąć porady podologa i umówić się na wizytę. Stopy niosą nas przez świat, ale z chorymi daleko nie zajdziemy. Pamiętaj, że im wcześniej zgłosisz się do specjalisty, tym łatwiej będzie zapanować nad schorzeniem, które Cię trapi.