Podolog to stosunkowo nowy zawód, jednak z jego usług korzystamy coraz częściej. Jeśli jesteś przed pierwszą wizytą w gabinecie podologicznym i nie wiesz, czego się spodziewać – ten artykuł jest dla Ciebie.

Świadomość dotycząca zdrowia stóp rośnie. Coraz lepiej rozumiemy, że organizm to układ naczyń połączonych i że każdy element ma znaczenie. Stopy niosą nas przez życie i warto postarać się, by jak najdłużej były sprawne.

Kiedy do podologa?

Zachęcamy, by udać się do podologa profilaktycznie, nawet jeśli z naszymi stopami nie dzieje się nic niepokojącego. Specjalista oceni stan zdrowia naszej skóry, paznokci, sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Poradzi też jak dobrze dobierać obuwie i podpowie, jak prawidłowo pielęgnować stopy.

Na pewno należy wybrać się do gabinetu, jeśli na naszych stopach pojawiły się zgrubienia, przebarwienia, skóra jest sucha i pęka. Wiele osób skarży się na odciski czy modzele, które można wyleczyć pod okiem podologa.

Warto też obserwować swoje paznokcie. Częstym problemem są paznokcie z przebarwieniami, wrastające czy ze zmianami grzybicznymi.

Najczęstsze problemy, z którymi pomoże Ci podolog:

Czy jest się czego wstydzić?

Wiele osób nie lubi swoich stóp, nawet gdy są zdrowe. Chore – stają się wstydliwym problemem i dla niektórych pójście do specjalisty może być bardzo krępujące. Jednak nie ma się czego wstydzić. Podolog to specjalista w swojej dziedzinie i widział już różne przypadłości. Na pewno przyjmie Cię z życzliwością i wyrozumiałością oraz zrobi wszystko, żeby Ci pomóc.

Jak przebiega wizyta?

Przede wszystkim podolog przeprowadzi z Tobą wywiad. Zapyta z czym przychodzisz, jak długo występuje problem i jak, jeśli w ogóle, leczyłeś się do tej pory. Poza tym będzie chciał wiedzieć, czy chorujesz przewlekle, na co, jakie leki przyjmujesz i czy jesteś na coś uczulony.

Kolejnym krokiem będzie badanie podologiczne. Specjalista dokładnie zbada skórę Twoich stóp, oceni stan paznokci a także przyjrzy się ewentualnym deformacjom. Będzie to potrzebne do diagnozy schorzenia i ustalenia koniecznej terapii. Niekiedy niezbędne jest zrobienie dodatkowych badań np. mykologicznego (diagnostyka grzybicy skóry i paznokci). Badanie nie będzie bolesne, jeśli pojawi się dyskomfort w każdej chwili możesz to zgłosić specjaliście, który przeprowadza diagnostykę.

Po badaniu podolog przekaże Ci wszystkie zalecenia, zaproponuje leczenie a także powie, jak masz sobie radzić ze swoją dolegliwością w domu. Podpowie też jakich preparatów powinieneś używać na co dzień, by wesprzeć terapię. Jeśli będzie taka potrzeba umówi się z Tobą na kolejną wizytę.

Pamiętaj, że na każdym etapie możesz zadawać pytania i prosić o wyjaśnienie kwestii, których nie rozumiesz.

Czy do wizyty trzeba specjalnie się przygotować?

Nie, nie trzeba. Należy zachować podstawowe zasady higieny, ale nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych zabiegów. Nie nakładaj na stopy maści ani żadnych balsamów.

Jeśli malujesz paznokcie to przed wizytą warto zmyć lakier. Ocena paznokci, koloru płytki, ewentualnych przebarwień jest ważną częścią badania, a przez lakier może nie być to możliwe.

Warto przed badaniem zapisać sobie nazwy leków, które przyjmujemy i ewentualnie przygotować wyniki badań, jeśli jakieś były przeprowadzane.

 

Pamiętaj, że podolog jest po to, by Ci pomóc. Nie będzie Cię oceniał ani krytykował. Jego zadaniem jest przywrócić Ci komfort i zadbać o zdrowie Twoich stóp. Im wcześniej udasz się na wizytę, tym większa szansa, że drobna dolegliwość nie zdąży przerodzić się w poważny problem.