Popękane pięty to nie tylko problem natury estetycznej. Zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Dowiedz się, jak dbać o pięty i kiedy warto umówić się do specjalisty.

Najczęstsze przyczyny pękających pięt:

  • Zbyt mała ilość płynów, odwodnienie – wysuszenie naskórka i zmniejszenie jego elastyczności
  • Brak witamin, mikroelementów, nieodpowiednia dieta a szczególnie niedobór witaminy A, która odpowiada za nawilżenie skóry oraz cynku, który pomaga w naprawie skóry
  • Źle dobrane obuwie – wysokie obcasy, zbyt cienka podeszwa
  • Długie godziny w pozycji stojącej, szczególnie na twardej powierzchni bez amortyzacji
  • Nadwaga – nadmierny ucisk skóry spowodowany wysoką wagą
  • Cukrzyca – powoduje bardzo wrażliwą skórę na stopach a także upośledzenie w ukrwieniu
  • Uwarunkowania genetyczne, choroby genetyczne skóry takie jak: rybia łuska, rogowiec dłoni i stóp, łuszczyca.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja – skóra stóp ze względu na brak gruczołów łojowych oraz zmniejszoną liczbę gruczołów potowych często ulega przesuszeniu. W codziennej pielęgnacji konieczne jest stosowanie dopasowanego przez podologa kosmetyku.
  • Starzenie się skóry – wraz z wiekiem skóra staje się sucha i cieńsza z tendencjami do wzmożonego złuszczania, co powoduje jej zmniejszoną elastyczność.
  • Nieodpowiednia higiena – codziennie skóra stóp powinna być myta, dobrze osuszona i nasmarowana preparatem odpowiednim do stanu skóry.

Skóra składa się z kilkudziesięciu warstw, a ta na piętach jest dużo grubsza niż w innych partiach ciała. Naskórek narasta szybciej, nie złuszcza się wystarczająco i może zacząć rogowacieć a w konsekwencji – pękać. Pęknięcia mogą przybierać na sile, do tego stopnia, że poprzez poraniony naskórek do organizmu mogą wnikać drobnoustroje chorobotwórcze. Popękana skóra może uniemożliwić normalne funkcjonowanie – chodzenie czy stanie.

Jeśli pięty zaczynają krwawić wizyta u specjalisty jest niezbędna i należy przygotować się na długie leczenie. Terapia nie jest skomplikowana ale wymaga systematyczności i wytrwałości.

Co pomaga na pękające pięty

Mocznik

Składnikiem, który pomaga na pękające pięty jest mocznik. Zmiękcza on skórę a także reguluje proces rogowacenia naskórka. Mocznik idealnie nawilża skórę. Jest hypoalergiczny i zatrzymuje wodę, preparat z mocznikiem wtarty w pięty umożliwia wodzie wniknięcie do wnętrza.

Witamina A

Witamina A wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tkanki nabłonkowej, utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci.

Inne, godne polecenia składniki lecznicze

Do pielęgnacji i terapii warto włączyć naturalne tłuszcze: masło shea, lanolinę, alantoinę, prowitaminę B5, ekstrakt z szałwii, rozmaryn, olej migdałowy czy naturalny kolagen. Olej migdałowy i naturalny kolagen występują w maści Arkada, którą możesz kupić w naszym gabinecie. Ma ona mocno regenerujące działanie.

Domowe sposoby na pękające pięty

Kąpiele w naparze z ziół

Wymieszaj na przykład dwie łyżki kozieradki, siemienia lnianego i rumianku, zalać je wrzątkiem, a następnie moczyć stopy w ciepłej mieszance przez kwadrans. Do tej kojącej mieszanki można też dodać ziele krwawnika, liść brzozy, nagietek oraz korzeń żywokostu.

Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut, bo zamiast pomóc, może zaszkodzić. Zabiegi tego typu należy traktować jako dodatek do leczenia, który na pewno przyniesie ulgę.

Moczenie stóp w siemieniu lnianym

Zalej nasiona siemienia lnianego wrzątkiem i po lekkim ostudzeniu mocz w tym wywarze stopy. Olej zawarty w siemieniu zmiękczy i uelastyczni skórę.

Codzienne stosowanie kremów nawilżających przeznaczonych do pękających pięt

Dobrze, by preparaty do stóp zawierały wspomniany wyżej mocznik, który wyjątkowo dobrze zmiękcza i nawilża skórę, zatrzymując w niej wodę, lub glicerynę, która ma podobne właściwości.

Nieodpowiednia pielęgnacja  jest jednym z najpowszechniejszych problemów. Skóra stóp ze względu na brak gruczołów łojowych oraz zmniejszoną liczbę gruczołów potowych często ulega przesuszeniu. W codziennej pielęgnacji konieczne jest stosowanie dopasowanego przez podologa kosmetyku.

Kuracja witaminą A

Wmasuj witaminę A w pięty (najlepiej użyć takiej w kapsułkach), a po jej wchłonięciu posmaruj stopy grubą warstwą nawilżającego lub tłustego kremu i włóż bawełniane skarpetki. Taką kurację najlepiej jest przeprowadzić na noc. Efekty powinny być widoczne po tygodniu.

Odciążanie nóg

Jeśli na co dzień musimy długo stać, róbmy sobie jak najczęściej przerwy, siadając czy stając na palcach. Jeśli prowadzimy głównie siedzący tryb życia, wstawajmy raz na jakiś czas, aby się przejść. Po całym dniu wieczorem warto jest zrobić sobie relaks z nogami uniesionymi lekko do góry (np. na poduszce), by polepszyć ukrwienie nóg.

Warto pomyśleć też o specjalnych wkładkach do butów, robionych przez nas na zamówienie w celu odciążenia pięt.

Pękające pięty – leczenie

Podstawą terapii pękających pięt jest leczenie miejscowe. Specjalista zastosuje preparaty keratolityczne (mocznik, kwas salicylowy, kwas mlekowy) oraz fizycznie opracuje pięty w gabinecie skalpelem i frezarką z zachowaniem zasad antyseptyki. Nie zawsze konieczne jest użycie skalpela. W niektórych wypadkach i przy niektórych schorzeniach np. łuszczycy, używanie go jest wręcz niemożliwe. Po dokładnym usunięciu zmian nałoży leczniczą maskę, która ma za zadanie nawilżyć i złagodzić podrażnienia.

Zabiegi powinny odbywać się co około 2 tygodnie w zależności od zaawansowania schorzenia, aż do momentu ustąpienia zmian. Na powodzenie terapii wpływa systematyczność i zaangażowanie pacjenta. Pielęgnacja domowa i nowe zdrowe nawyki opóźnią nawrót problemu.

Lepiej zapobiegać pękającym piętom niż je leczyć. Poświęcanie im uwagi jest równie ważne, jak troska o resztę naszego ciała. Zajęcie się problemem w momencie jego wystąpienia zawsze rokuje lepiej niż leczenie zaniedbania. Jeśli coś Cię niepokoi lub pojawiły się pierwsze objawy dyskomfortu lub bólu, udaj się do podologa.