Grzybica stóp jest jedną z najczęstszych infekcji grzybiczych skóry. Jest zaraźliwa i może się rozprzestrzeniać. W dużych skupiskach ludzkich zachorowalność na nią rośnie, dlatego warto wiedzieć, jakie są jej objawy i jak można ją leczyć.
Grzybica stóp najczęściej powodowana jest przez dermatofity, czyli rodzaj grzybów. Zwykle pojawia się na podeszwie stopy, między palcami lub z boku palców.
Zwykle z grzybicą stóp nierozerwalnie łączy się grzybica paznokciowa. Jest częstym skutkiem ubocznym używania leków sterydowych i antybiotyków a także dużej ilości cukru w diecie, który jest dla grzybicy świetną pożywką.
Rodzaje grzybicy i ich objawy
Wyróżniamy kilka odmian grzybicy:
- Międzypalcowa
Ogniska choroby pojawiają się w czwartej, piątej przestrzeni między palcami. Infekcja zaczyna się od zaczerwienienia skóry i świądu. Później dochodzi do łuszczenia się skóry a nawet pęknięć.
- Złuszczająca
Ta odmiana grzybicy zlokalizowana jest głównie na podeszwie i z boku stóp. W jej przebiegu występują ogniska nadmiernego złuszczania, zrogowaceń a także pęknięć naskórka.
- Potnicowa
W tej odmianie grzybicy na skórze pojawiają się pęcherze z treścią surowiczą, które mogą się ze sobą zlewać, zasuszać a także złuszczać. Zdarza się, że towarzyszy im świąd.
Każda z odmian powoduje dyskomfort, zwykle świąd a nawet ból, gdy naskórek zaczyna pękać.
Grzybica stóp – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną infekcji jest zakażenie się grzybami z grupy dermatofitów. Jednak nie u każdego rozwiną się objawy, mogą też mieć różne nasilenie i przebieg.
Grzybicy stóp sprzyja:
- Stosowanie leków obniżających odporność i ogólnie gorzej funkcjonujący układ immunologiczny
- Choroby przewlekłe – cukrzyca, zakażenie wirusem HIV, białaczka
- Niedostateczna higiena stóp lub przesadna higiena (ścieranie naskórka, powstające mikrouszkodzenia, niszczenie naturalnej ochrony).
- Korzystanie z miejsc o dużym natężeniu ludzi (basen, sauna, prysznic w siłowni) bez obuwia ochronnego (klapki)
- Częste noszenie obuwia, które „nie oddycha” np. kaloszy
- Używanie skarpetek lub butów osoby zakażonej
Grzybica stóp – leczenie
Jeśli podejrzewasz u siebie grzybicę koniecznie zgłoś się do dermatologa. Grzybica zwykle nie mija sama i bez wdrożenia terapii może być groźna także dla osób w Twoim otoczeniu.
Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, oceni zmiany i pobierze materiał do badania mikologicznego (w celu wykrycia grzybni i zarodników). Dzięki temu dermatolog będzie wiedział dokładnie jakie leczenie wdrożyć.
Grzybica jest chorobą, która lubi nawracać a jej leczenie zwykle trwa nawet kilka miesięcy. Należy uzbroić się cierpliwość i stosować ściśle do zaleceń lekarza.
W leczeniu grzybicy stosuje się preparaty miejscowe, takie jak kremy czy maści a w przypadku dużych powierzchni zajętych przez zmiany lub gdy preparaty zewnętrzne nie są skuteczne – włącza się terapię doustnymi lekami przeciwgrzbiczymi. Poza tym należy przeprowadzić dezynfekcję obuwia.
W leczeniu grzybicy nieodzownym wsparciem jest udział podologa. Specjalista usunie zniszczoną płytkę paznokciową (zwykle grzybica stóp łączy się z grzybicą paznokci) oraz zastosuje odpowiednie preparaty przeciwgrzybicze.
W naszym gabinecie polecamy też naturalne metody radzenia sobie z grzybicą paznokciową i międzypalcową. Przygotujemy dla Ciebie mieszanki olejków, na bazie oliwy z oliwek i olejków: z drzewa herbacianego, oregano, mięty zielonej, tamanu i tymianku. Są one bardzo skuteczne, jeśli tylko pacjent zachowa systematyczność i codziennie smaruje zmienione chorobowo miejsca.
Poza tym oferujemy preparaty firmy Podopharm i Peclavus również produkowane bazie olejków do walki z grzybicą oraz spray przeciwgrzybiczy.
Jeśli widzimy, że pacjent ma predyspozycje do grzybicy (choroba nawraca, pacjent prowadzi sportowy tryb życia, jest w starszym wieku, ma włączone silne leki na stałe lub chemioterapię czy radioterapię) to zalecamy spray stosować stale.
Jak zapobiegać rozprzestrzenieniu się grzybicy stóp?
Grzybica jest chorobą zakaźną. Należy przestrzegać zasad, by nie rozprzestrzenić jej na inne części ciała a także nie zrazić innych.
- Staraj się nie drapać i nie dotykać zainfekowanych miejsc
- Nie używaj skarpetek czy ręczników sprzed rozpoczęcia leczenia o ile nie zostały odpowiednio odkażone.
- Nie używaj osobistych przedmiotów takich jak skarpetki, obuwie czy ręczniki do spółki z innymi osobami.
- Jeśli jesteś w miejscu publicznym typu basen czy prysznic w hotelu zawsze zakładaj klapki.
W przypadku grzybicy stóp ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia. Grzybica charakteryzuje się częstymi nawrotami, dlatego bardzo ważne jest by przestrzegać higieny i obniżać ryzyko zakażenia stosując się do zasad.