Bóle kończyn dolnych, a co za tym idzie również stóp, występują stosunkowo często i wynikają z funkcji jaką pełnią. Stopy podpierają nas i pozwalają się przemieszczać, są więc narażone na duże obciążenia, przeciążenia a nawet urazy. Jakie mogą być konkretne przyczyny i choroby powodujące ból i dyskomfort? Odpowiadamy.

Jaką rolę pełnią stopy?

Stopy są niezbędne w codziennej aktywności. Jedna stopa zbudowana jest z 24 kości, połączonych i oplecionych szeregiem więzadeł, mięśni, stawów i naczyń krwionośnych. Tak skomplikowana budowa pozwala stopom utrzymać ciężar całego ciała, stanowiąc podparcie podczas stania i optymalną amortyzację podczas poruszania się.

Przyczyny bólu stóp

Stopy, ze względu na swoją budowę i intensywną eksploatację dość często ulegają kontuzjom. Dyskomfort w stopie może mieć bardzo różne źródła, jedno jest pewne: nie da się go długo ignorować.

Wiele problemów wynika z przeciążeń, ból może być spowodowany stłuczeniem czy skręceniem ale także nawet czymś tak prozaicznym, jak źle dobrane obuwie.

Ból w okolicy palców

Ból stopy w okolicy palców może być spowodowany przez:

  • Wrastające paznokcie – najczęściej dotyczy dużego palca, paznokieć wrasta w wał okołopaznokciowy, powodując bolesny stan zapalny i prowadząc nawet do krwawień i ziarniny
  • Palce młotkowate – przykurcz zgięciowy, powoduje tworzenie się bolesnego odcisku
  • Nagniotki – stwardnienia na stawach, często w wyniku źle dobranego obuwia

Ból w okolicy śródstopia

Powodem bólu w tej okolicy może być nadmierny wysiłek, zmiany reumatoidalne, dna moczanowa. Dodatkowym obciążeniem może być nadmierna waga i nieodpowiednie obuwie.

  • Choroba Mortona, powoduje silny i przeszywający ból śródstopia lokalizujący się między II i III palcem, występujący podczas chodzenia i biegania.
  • Torbiel galaretowata – twardy guzek zlokalizowany w okolicy stawy skokowego
  • Paluch koślawy, inaczej haluks, to deformacja stopy, której często towarzyszy ból i ucisk głowy I kości śródstopia, mogą pojawiać się też modzele, palce młoteczkowate i inne bolesne problemy.

Ból stopy w okolicy pięty

Dolegliwości bólowe mogą objąć także piętę.

  • Zapalenie przyczepu ścięgna piętowego – ból w okolicy guza piętowego, często spotyka sportowców
  • Ostroga piętowa – charakteryzuje się dokuczliwym bólem pięty, który może promieniować na całą stopę, przyczyną jest stan zapalny
  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego – ból w okolicy przyczepu do guza piętowego, najsilniejszy rano, uspokaja się w ciągu dnia, by powrócić z mocą wieczorem.

Ból stopy jako objaw choroby

Ból stopy może też być wynikiem chorób ogólnoustrojowych. Częstym powodem bólu w stopie jest atak rwy kulszowej. Dyski kręgosłupa uciskają na korzonki nerwowe, czego efektem jest ból w dolnej części kręgosłupa, promieniujący do pośladka i poprzez całą nogę nawet do stopy.

Choroba, która może być również źródłem bólu w stopie jest dna moczanowa. Ta dolegliwość   charakteryzuje się gromadzeniem w stawach i ścięgnach kryształków moczanu sodu, w wyniku czego powstają obrzęki i pacjent odczuwa silny ból.

Kolejnym powodem bólu może być neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów. Neuropatia może być wynikiem zakażeń, powikłań w wyniku cukrzycy lub boreliozy. Poza bólem pacjent może mieć zaburzenia czucia, którym towarzyszy osłabienie napięcia mięśniowego, brak czucia dotyku czy zmian temperatury.

Jak radzić sobie z bólem stopy?

Ból informuje nas o nieprawidłowości, dlatego każdy ból warto skonsultować ze specjalistą, szczególnie przewlekły, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jeżeli ból stopy spowodowany jest łagodnym urazem lub przeciążeniem stopy, możemy spróbować poradzić sobie z tym problemem domowymi sposobami. W przypadku obrzęków sprawdzą się zimne okłady oraz przeciwzapalne i przeciwbólowe preparaty do smarowania dostępne w aptece bez recepty. Można również sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie preparatów doustnych.

Nagniotki, modzele, czy deformacje stóp to wyraźny sygnał do wizyty u specjalisty (podolog, ortopeda) i do zmiany obuwia. Zdecydowanie odradza się buty na wysokim obcasie, na zbyt cienkiej podeszwie czy wąskich noskach. W takim wypadku warto też pomyśleć o wkładkach ortopedycznych.

A co zrobić w sytuacji, gdy ból stopy spowodowany jest chorobą? Należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który rozpocznie odpowiednią terapię. W przypadku chorób stawów (w tym dny moczanowej i reumatoidalnego zapalenia stawów) trzeba udać się po pomoc do reumatologa. Jeżeli źródłem problemów są zaburzenia układu nerwowego (np. rwa kulszowa), należy rozpocząć leczenie u neurologa.