Stopy niosą cały nasz ciężar i są szczególnie narażone na podrażnienia, urazy a nawet deformacje. Bywa jednak, że o nich zapominamy i dopiero, gdy zaczyna doskwierać nam ból, poświęcamy im więcej uwagi. Dowiedz się, jak na co dzień dbać o stopy.

1. Prawidłowa pielęgnacja

Profilaktyka to najprostszy sposób, żeby stopy były piękne i zdrowe. Koniecznie staraj się codziennie poświęcić chwilę swoim stopom i przyjrzeć się im. Czy w którymś miejscu robi się zgrubienie? Może buduje się odcisk? Obejrzyj dokładnie swoje paznokcie i palce. Im wcześniej wyłapiesz nieprawidłowy wygląd, kolor lub kształt, tym łatwiej będzie poprawić stan Twoich stóp.

Jeśli wszystko wygląda prawidłowo, zadbaj o pielęgnację.

  • Codziennie myj stopy

Pamiętaj, by po myciu dokładnie je osuszyć, także między palcami.  Jeśli stopy są nadmiernie potliwe albo towarzyszy Ci codziennie duży wysiłek fizyczny, być może konieczne będzie częstsze mycie.

  • Nawilżaj skórę stóp

Kup dobry krem i używaj go codziennie. W zależności od specyfiki Twoich stóp możesz skorzystać z preparatu, który ma działanie antybakteryjne czy przeciwzapalne. Warto używać kremu z mocznikiem, który pomaga zmiękczyć i nawilżyć skórę pięt. W doborze odpowiedniego kosmetyku pomoże Ci podolog podczas wizyty w gabinecie.

  • Delikatnie obchodź się z piętami

Do lamusa odłóż pomysły na codzienne szorowanie ich tarką czy pumeksem. Jeśli już chcesz użyć pumeksu, zrób to bardzo delikatnie, tylko po to, by wygładzić skórę pięt. Nie wolno nim trzeć zrogowaceń. Lepiej użyć odpowiedniego preparatu leczniczego, zrobić peeling, a jeśli problem z piętami jest poważny – udać do specjalisty podologa.

  • Prawidłowo przycinaj paznokcie

Paznokcie u stóp powinno przycinać się na prosto, co zapobiega ich bolesnemu wrastaniu. Paznokcie u stóp są twarde, warto więc zrobić to po uprzedniej kąpieli, gdy są trochę bardziej miękkie. Nie należy przycinać ich zbyt krótko i należy robić to ostrymi nożyczkami lub cążkami.

2. Odpowiednie obuwie i skarpetki

Skarpetki powinny być w miarę możliwości z naturalnych materiałów. Dobrze sprawdzą się bawełniane z małą domieszką syntetycznego włókna. Ważne, by były dobrze dobrane, ani za małe (mogą uciskać) ani za duże (spowodują otarcia). To samo dotyczy rajstop.

Buty muszą być wygodne, obuwie nie może uciskać stóp ani palców. Palce powinny mieć swobodę. Pięta nie może być usztywniona ale nie powinna też ślizgać się w bucie. Na co dzień ubieraj wspierające i dobrze wyprofilowane buty, unikaj wysokich obcasów.

Podeszwa w butach powinna pracować, być elastyczna, zginać się przy chodzeniu. Zbyt sztywna powoduje, że stopa nie pracuje.

Tam, gdzie to możliwe i bezpieczne, chodź boso. To najlepszy trening dla stóp i odpoczynek od butów.

3. Odpoczynek i sport

Gdy tylko jest okazja, zdejmij buty i chodź na bosaka. W ciągu dnia staraj się wykonywać proste ćwiczenia wzmacniające, rozluźniające i rozciągające.

Stawaj na palce i pięty, kręć kółka stopą, połóż na podłodze piłeczkę tenisową i przetaczaj ją pod stopami na zmianę. Oprzyj się dłońmi o ścianę, stań w pewnej odległości od ściany i uginaj jedną nogę, rozciągając stopę i łydkę drugiej. Już kilka minut takich ćwiczeń w ciągu dnia przyniesie stopom ulgę, wzmocni je i zrelaksuje.

4. Wizyta u podologa

Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w wyglądzie stóp, bolą, pojawia się zgrubienie – wybierz się na konsultację do podologa. Specjalista przeprowadzi wywiad i badanie, doradzi terapię, jeśli będzie konieczna, pomoże dobrać preparaty i podpowie jak na co dzień dbać o stopy.

Ulgę mogą przynieść specjalistyczne, indywidualnie dobrane wkładki. Zapytaj podologa, czy świadczy taką usługę. Jeśli tak, specjalista dokona wycisku Twojej stopy i zrobi pomiary odpowiednim sprzętem. Po jakimś czasie odbierzesz od niego gotowe wkładki.

5. Zdrowa dieta

Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli w Twoim pożywieniu brakuje witamin, minerałów i innych ważnych składników – odbije się to na zdrowiu i wyglądzie Twoich stóp, paznokci i skóry.

Zwróć uwagę na obecność w diecie witaminy C, żelaza, cynku, miedzi, magnezu, wapnia, jodu i witamin z grupy B. Pamiętaj, by Twoja dieta była zróżnicowana, jedz dużo warzyw i owoców, postaw na nieprzetworzone pokarmy, razowe pieczywo, unikaj fast foodu i pij wodę. Staraj się utrzymywać prawidłową wagę, by nadmiernie nie obciążać swoich stóp.